Kolana są jednymi z najbardziej obciążonych stawów w naszym ciele. Amortyzują każdy krok, przejmują całą naszą wagę, a jeśli założysz plecak, weźmiesz ciężkie torby lub ćwiczysz na siłowni, obciążenie wzrośnie dodatkowo. Silne przeciążenie kolana podczas biegania, aktywnej turystyki, uprawiania sportu. Ale w naszej mocy, aby pomóc własnym kolanam.

Zacisk kolana służy do zapobiegania urazom, szybszego powrotu do zdrowia po operacjach i uszkodzeniach, a także jako wsparcie w chorobach stawów (zapalenie stawów, artroza itp.).

Rodzaje:

W zależności od konstrukcji wyroby kolanowe są podzielone na ortezę, bandaż i tutor. Często terminy te są używane synonimicznie, ale są to różne rodzaje wyrobów i są stosowane w zupełnie różnych sytuacjach. 

Tutor na kolano

Należy do stabilnych rodzajów ortezy, ma pełny stopień utrwalenia. Stanowią sztywną oponę stosowaną jako zamiennik gipsu. Szyna całkowicie zapobiega zgięciu-przedłużeniu stawu. Opony są wykonane ze stopów metali i / lub polimerów. Stosowany po operacjach, w ostrych urazach i procesach zapalnych, zaostrzeniach chorób przewlekłych.  

Orteza stawu kolanowego

Odnosi się do funkcjonalnych ortez o silnym lub regulowanym przez lekarza stopniu utrwalenia. Ze względu na obecność usztywnień lub zawiasów ogranicza niepożądaną mobilność, zachowując jednocześnie funkcjonalność kolana. Służy do mocowania bocznych części stawu. Stosowane w uszkodzeniach łąkotek, gonartrozy deformującej itp.  

Mogą być uszywnione systemem blokowym i ustawieniem kąta zgięcia-wyprostu. Ortezy kolan stosuje się na etapie rehabilitacji, ale nie w zaostrzeniu chorób.

Istnieją również etapowe sztywne nakolanniki (szelki). Takie modele mają możliwość regulacji stopnia mocowania. Dzięki temu Ty sam, w miarę regeneracji stawu, możesz stopniowo zmieniać sztywność. 

Bandaż na kolano

Kompresyjne profilaktyczne bandaże zapewniają średni i łatwy stopień utrwalenia kolana. Wykonane z elastycznych tkanin, nie ograniczają mobilności kolana, tylko nieznacznie go wspierają. Ma zastosowanie w zapobieganiu nawrotom starych urazów, a także w powolnych chorobach przewlekłych. Jest to opcja często wybierana przez sportowców i miłośników sportu w celu zmniejszenia obciążenia stawu. Noszenie zmniejsza obrzęk, pomaga w okresie rehabilitacji po urazach, normalizuje krążenie krwi.

Mogą różnić się konstrukcyjnie: z plastikowymi lub sprężynowymi żebrami usztywniającymi i bez żeber; z silikonowym pierścieniem do mocowania rzepki i bez pierścienia. Materiał może być różny: bawełna, aeropren, lateks, poliester, neopren itp.

Nakolanniki na zasadzie działania:

  • blokujące-zapewniają stabilne położenie stawu;
  • kompensacyjne-eliminują drgania na kolanie;
  • odciążające-zmniejszają obciążenie stawu kolanowego;
  • korygujące-pomagają skorygować deformacje dotkniętego kolana