Wyroby kompresyjne

Każdego dnia nasze nogi są bardzo obciążone. Chodzimy do pracy, podróżujemy, uprawiamy sport. Nasza codzienna aktywność często prowadzi do obrzęku nóg, uczucia ciężkości, bólu, żylaków. Z roku na rok choroby związane z niewydolnością żylną" stają się coraz młodsze ". Choroby związane z niewydolnością żylną częściej dotykają kobiety niż mężczyzn, obniżają komfort życia u ludzi w każdym wieku. Przeciwżylakowe wyroby kompresyjne zapobiegają obciążaniu kończyn dolnych i chorobom związanym z nieprawidłowym przepływem żylnym.

Czytaj więcej

CZYM JEST DZIANINA UCISKOWA?

Rajstopy, pończochy i podkolanówki, które mają właściwości stopniowanej kompresji są wyrobami uciskowymi, kompresyjnymi. Zmienny ucisk (kompresja) wywoływany przez produkty kompresyjne pomaga w prawidłowym fizjologicznym rozłożeniu nacisku na żyły. Dzianina kompresyjna założona na kończynę dolną wywiera maksymalne ciśnienie na kostkę, po czym ciśnienie zmniejsza się w kierunku górnej części ud. Rozkład ciśnienia wywieranego na nogę wygląda w następujący sposób: 100% ciśnienia – poziom kostek, 70% - górna trzecia część łydek, 40% - górna trzecia część ud. 

Korzyści ze stosowania dzianiny medycznej:

  • poprawa mikrokrążenia krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych;
  • działanie zapobiegawcze w przypadku zastoju krwi w nogach i przywrócenia normalnego krążenia krwi;
  • zapobieganie obrzękom, uczuciu ciężkości nóg i zmniejszenie bólu;
  • zapobieganie deformacji żył i tworzeniu się skrzepów krwi;
  • skuteczne działanie dzianiny kompresyjnej odczuwamy wkrótce po rozpoczęciu jej używania.

JAK "DZIAŁA " DZIANINA KOMPRESYJNA?

Dzianina kompresyjna, ściska tkanki miękkie, zmniejsza średnicę żył powierzchniowych, powodując przyspieszony przepływ krwi. Prawidłowy przepływ krwi zmniejsza prawdopodobieństwo zakrzepów krwi.

Gdy średnica żył maleje, zawory zwrotne w żyłach zbliżają się do siebie i zaczynają działać prawidłowo, zapewniając przepływ krwi od dołu do góry. Efekt terapeutyczny uzyskujemy dzięki fizjologicznie rozłożonej kompresji na stopie: w okolicy kostek nacisk na tkankę miękką jest maksymalny, a w kierunku pachwiny stopniowo maleje. Powstaje różnica ciśnienia i dzięki niej krew płynie od dołu do góry.

Dzianina kompresyjna "wciska" również płynną część krwi, która wydostała się do przestrzeni międzykomórkowej, z powrotem do naczynia. W rezultacie od pierwszych dni noszenia dzianiny uczucie „ciężkości” nóg, ból, obrzęk, skurcze nocne zmniejszają się.

RODZAJE DZIANIN KOMPRESYJNYCH

  • Pończochy na żylaki.
  • Rajstopy uciskowe.
  • Podkolanówki przeciwżylakowe 
  • Bandaż kompresyjny stosuje się na niektórych uszkodzonych lub słabych obszarach (kolana, łokcie).

RODZAJE WYROBÓW UCISKOWYCH 

Wszystkie wyroby kompresyjne są podzielone na trzy typy: profilaktyczne (klasa kompresji 0), lecznicze (klasa kompresji 1 – 4) i szpitalne przeciwzakrzepowe. Medyczna dzianina kompresyjna może być stosowana tylko zgodnie z zaleceniami specjalisty.

  • Klasa kompresji 0 (15-18 mmHg). Stosowany bez recepty w celu zapobiegania rozwojowi przewlekłej niewydolności żylnej. Uwaga: jeśli naczyniowe "gwiazdki" i rozszerzone żyły są już wyraźne, zapobiegawcza dzianina kompresyjna nie rozwiąże problemu. Profilaktyczna dzianina kompresyjna nie jest wskazana w przypadku pojawienia się powyższych czynników ryzyka.
  • Klasa kompresji 1 (18-21 mmHg). Produkty te są zalecane do stosowania w początkowym stadium żylaków. Zapobiegają one rozwojowi choroby żylnej. Dzianina kompresyjna klasy 1 poprawia krążenie krwi, łagodzi obrzęki i zespół "ciężkich nóg". Wskazaniami do stosowania są naczyniowe "siatki", wyraźny wzór żył podskórnych i żylaki, zmiany hormonalne (w tym związane z przyjmowaniem leków hormonalnych), nawracający obrzęk nóg, skurcze i ciężkość nóg, siedzący tryb życia.
  • Klasa kompresji 2 (23-32 mmHg). Dzianina kompresyjna klasy 2 jest stosowana w leczeniu i zapobieganiu dalszemu rozwojowi umiarkowanej przewlekłej niewydolności żylnej. Produkty 2 klasy kompresji są wskazane do stosowania w uporczywym obrzęku nóg, żylakach w stadium 2 i 3, ostrym zakrzepowym zapaleniu żył, chorobie zakrzepowo-żyłowej, w stanach pooperacyjnych.
  • 3 klasa kompresji (34-46 mmHg)). Produkty tej klasy kompresji są stosowane w leczeniu najcięższych postaci chorób żylnych. Wskazania do stosowania produktów 3 klasy kompresji to uporczywy silny obrzęk, wrodzona niewydolność naczyniowa, niewydolność limfatyczna (obrzęk limfatyczny, obrzęk żył), zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, żylaki i choroba zakrzepowo-żyłowa, podczas rehabilitacji po operacjach żylnych.
  • Klasa kompresji 4 (ponad 49 mmHg) jest używany niezwykle rzadko. Jest wskazany w najcięższych postaciach żylaków, gdy ściany i zastawki naczyń krwionośnych nie radzą sobie już z zadaniem transportu krwi z nóg do serca.
  • Dzianina szpitalna przeciwzakrzepowa (15-18 mmHg). Dzięki zastosowaniu tej dzianiny krążenie krwi w nogach jest aktywowane, zwiększa się przepływ krwi w głębokich żyłach nóg, eliminuje się przekrwienie krwi, co znacznie zmniejsza ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Konieczne jest użycie dzianiny szpitalnej zgodnie z zaleceniami lekarza. Wskazania do stosowania dzianiny szpitalnej to: poród (w tym cesarskie cięcie) i okres poporodowy, znieczulenie okołoporodowe, interwencje chirurgiczne, intensywna opieka w szpitalu, długi odpoczynek w łóżku (od 4 dni).

Wyroby kompresyjne znajdują szerokie zastosowanie w podtrzymywaniu tkanek, zapobieganiu i leczeniu żylaków, a także po zabiegach chirurgicznych. Poza placówkami medycznymi dzianina kompresyjna jest bardzo przydatna gdyż pomaga poradzić sobie ze zmęczeniem nóg, łagodzi obrzęk, zapobiega zastojowi krwi żylnej w kończynach dolnych.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ KLASĘ KOMPRESJI?

Oto lista, która pomoże Ci wybrać odpowiednią klasę kompresji.

Dzianinę kompresyjną z pierwszą klasą kompresji można wybrać:

  • przy bólach i obrzękach w okolicy kończyn dolnych;
  • przy wyraźnych "gwiazdkach" i siatce naczyń na nogach;
  • podczas rehabilitacji po zabiegach na żyłach (po 3 miesiącach od zabiegu);
  • u kobiet w ciąży;
  • w przypadku wykonywania pracy w pozycji siedzącej lub stojącej;
  • podczas dłuższych podróży samochodem lub samolotem;
  • przy noszeniu butów na wysokim obcasie;
  • przy nadwadze;
  • przy uprawianiu sportów „siłowych” (ćwiczenia z dużymi obciążeniami).

Dzianinę kompresyjną z 2 klasą kompresji stosujemy:

  • w przypadku żylaków, które nie są obciążone zmianami troficznymi;
  • w okresie pooperacyjnym, przez okres 3 miesięcy;
  • w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej;
  • po przebytej skleroterapii.
  • u kobiet w ciąży z chorobami układu żylnego;

Dzianinę kompresyjną 3 klasy zaleca lekarz po zdiagnozowaniu:

  • przewlekłej niewydolności żylnej z powikłaniami;
  • żylaków z widocznymi zmianami troficznymi;
  • limfostazy i obrzęku limfatycznego.

Dzianinę kompresyjną klasy 4 zaleca lekarz w przypadku wyraźnych patologii żylnych. Ten rodzaj produktu medycznego jest stosowany rzadko i wykonywany na indywidualne zamówienie.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI ROZMIAR DZIANINY KOMPRESYJNEJ?

Przy wyborze rozmiaru dzianiny kompresyjnej posługujemy się specjalnymi tabelami rozmiarów. Każdy producent dzianin kompresyjnych ma swoje własne standardy i wymiary.

JAK NOSIĆ POŃCZOCHY UCISKOWE, RAJSTOPY I PODKOLANÓWKI?

Rajstopy kompresyjne są wygodne w użyciu, ponieważ całkowicie pokrywają kończyny dolne. Jednak w ciepłych porach roku, podczas ciąży lub w przypadku pacjentów leżących wygodniejszą opcją mogą być pończochy lub podkolanówki. Zakładanie podkolanówek i pończoch w czasie ciąży lub w przypadku pacjentów leżących jest znacznie łatwiejsze od zakładania rajstop.

Dzianinę kompresyjną nosimy w ciągu dnia, dając stopom odpoczynek w nocy. Zaleca się codzienne pranie bielizny kompresyjnej, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w dwie pary produktu.

Producent dzianiny kompresyjnej SOLOVENTEX produkuje wyroby dla kobiet i mężczyzn. Wśród produktów uciskowych dla mężczyzn są pończochy z zapięciem w talii i rajstopy. 

Dla kobiet w ciąży zaś, istnieje specjalny rodzaj rajstop, dopasowujący się do wzrastającej objętości brzucha.

Produkty kompresyjne dobierane są w zależności od potrzeb i diagnozy lekarza specjalisty. Wśród oferowanych produktów firmy SOLOVENTEX są rajstopy i podkolanówki z otwartymi lub zamkniętymi palcami, o różnych długościach dobieranych do wzrostu osoby kupującej.

STOSOWANIE DZIANINY KOMPRESYJNEJ W PROFILAKTYCE LECZENIA ŻYLAKÓW

Dzianina kompresyjna powinna być stosowana nie tylko w przypadku wyraźnego problemu żylnego, ale również w przypadku skłonności do żylaków. W przypadku wykonywania pracy wymagającej długiego siedzenia lub stania, bielizna kompresyjna stanie się niezbędna nawet, gdy nie ma skłonności do chorób żylnych. Korzystanie z dzianiny kompresyjnej sprawi, że nogi są znacznie mniej zmęczone i nie puchną.  Regularne stosowanie dzianiny kompresyjnej zapobiega postępowi choroby.

DZIANINA KOMPRESYJNA  PRZY UPRAWIANIU SPORTU

Dzianina  kompresyjna jest często używana przez sportowców biegaczy. Bieganie jest jednym ze sportów najbardziej obciążających organizm. Podczas biegania mięśnie poddawane są wibracjom. Aby nie przeciążać mięśni biegacze używają dzianiny kompresyjnej, która zmniejsza ryzyko uszkodzeń podczas biegania.

Stosowanie dzianiny kompresyjnej ułatwia regenerację po treningu, pomaga złagodzić obrzęki pojawiające się przy treningu z obciążeniami.

Dzianina kompresyjna zwykle używana jest przez profesjonalnych sportowców przy codziennych, ciężkich treningach. Jest ona niezbędna w przypadku podnoszenia ciężarów.

Dodatkowa zaletą stosowania dzianiny kompresyjnej przez profesjonalnych sportowców i  entuzjastów sportu jest możliwość utrzymania dzięki niej stałej temperatury w mięśniach, co zwiększa efektywność treningu, poprawia wytrzymałość i zmniejsza zmęczenie.

DZIANINA KOMPRESYJNA PO ZABIEGACH OPERACYJNYCH

Używanie dzianiny uciskowej po zabiegach operacyjnych jest obowiązkowe w  okresie rekonwalescencji.

Rodzaj dzianiny kompresyjnej jest wybierany przez lekarza specjalistę przed zabiegiem operacyjnym. Natychmiast po operacji odpowiednio dobrana dzianina kompresyjna jest zakładana przez lekarza, a następnie noszona przez pacjenta bez zdejmowania przez kilka tygodni.

Po poważnych interwencjach chirurgicznych czas noszenia dzianiny kompresyjnej może wynosić nawet 6 miesięcy. 

W przypadku zabiegów kosmetycznych czas noszenia dzianiny kompresyjnej może być krótszy. 

Ciśnienie, które utrzymuje dzianina kompresyjna, zapewnia tkankom niezbędne wsparcie, stymuluje ich regenerację, zapobiega powstawaniu obrzęków i rozchodzeniu się szwów pooperacyjnych.

DZIANINA KOMPRESYJNA PO OPERACJACH PLASTYCZNYCH

Dzianina kompresyjna jest niezbędna w przypadku operacji plastycznych.

Dzianina pomaga uniknąć poważnego obrzęku, łagodzi ból i stymuluje regenerację mięśni.

W przypadku liposukcji tkanka podskórna jest uszkadzana, małe naczynia krwionośne i kanały limfatyczne pękają, co może doprowadzić do obrzęku. Prawidłowo dobrana dzianina kompresyjna o odpowiednim stopniu kompresji, nie tylko łagodzi obrzęk i ból ale również tworzy nowe kontury ciała, co znacznie poprawia wyniki operacji.

Dzianina kompresyjna pomaga również uniknąć problemu, takiego jak zwiotczenie skóry po nagłym usunięciu tłuszczu. W dobrze dobranej dzianinie kompresyjnej pacjent może się swobodnie poruszać, nie obawiając się rozejścia się szwów pooperacyjnych podczas gwałtownych ruchów.

Aktywne filtry