W przypadku wypadania macicy konieczne jest podtrzymanie tego narządu wraz z przydatkami w jego naturalnej, anatomicznej pozycji. Do podtrzymania macicy można z powodzeniem zastosować ortezę stawu biodrowego. Orteza jest uważana za najbezpieczniejsze i najbardziej dostępne ze wszystkich możliwych metod rozwiązania tego problemu.

Orteza jest dobierana na podstawie oceny etapu patologii i indywidualnych cech antropometrycznych.

Lekarz decyduje o tym, jaki rodzaj pasa podtrzymującego jest najlepszy w danym przypadku, określa czas jego noszenia oraz zasady dbania o niego.

Wskazania do noszenia:

 1. Wypadanie miednicy (ortezę przepisuje lekarz ginekolog, samodzielne stosowanie i dobieranie pasa jest zabronione)
 2. Otwór kanału szyjki macicy przesuwa się bliżej wejścia do pochwy, ale szyjka macicy nie jest jeszcze widoczna
 3. Przeciwwskazanie zastosowania interwencji chirurgicznej ze względu na ograniczenia wiekowe lub inne zdrowotne.
 4. Zaburzona elastyczność tkanek mięśniowych po ciężkim porodzie.
 5. Przedłużona ciąża.
 6. Ciąża mnoga.
 7. Czas po zabiegu chirurgicznym.
 8. Zwiększone obciążenie mięśni dna miednicy.

Zalety ortezy stawu biodrowego:

 • możliwość założenia w dowolnym miejscu.
 • szybka eliminacja objawów
 • niska cena
 • szeroka gama rozmiarów i typów
 • łatwość użycia

Jaką ortezę wybrać?

Na rynku jest wielu producentów oferujących produkty w różnych kategoriach cenowych. Kobieta ma pełną swobodę w wyborze ortezy.

Rozmiar jest głównym kryterium w wyborze pasa mocującego. Pas nie powinien uciskać narządów miednicy. Macica powinna być utrzymywana w naturalnej pozycji za pomocą zamocowanego pasa.  Zbyt duży rozmiar sprawi, że efekt terapeutyczny nie zostanie osiągnięty.

Niezmiernie ważną rzeczą w wyborze pasa podtrzymującego jest materiał, z jakiego jest on wykonany. Od jakości materiału użytego do produkcji zależy żywotność ortezy.

Pas podtrzymujący noszony jest nieprzerwanie, dlatego jakość materiału jest niezmiernie ważna. Materiał nie powinien podrażniać ani pocierać skóry, szczególnie w przypadku skóry wrażliwej. Niezmiernie ważne są hipoalergiczne właściwości materiału.

Wybór rozmiaru modelu zależy od stanu narządu rodnego. Jeżeli nie ma odpowiedniego rozmiaru nie należy stosować nieodpowiednio dobranego pasa. Aby uzyskać skuteczny efekt terapeutyczny, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Zasady prawidłowego noszenia pasa podtrzymującego.

Pas mocujący należy nosić zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Zdecydowana większość ortez ma kształt majtek. Mocowanie ortezy odbywa się po bokach i w kroczu. Ortezy należy prać.

Sposób prawidłowego noszenia pasów podtrzymujących określają firmy produkujące dany produkt. U jednych producentów ortezę należy nosić na bieliźnie, zaś u innych pod nią.

Noszenie ortezy pod bielizną zwiększa się ryzyko podrażnień w okolicy krocza. Ponadto ten sposób noszenia nie należy do metod higienicznych.

Zakładanie pasa podtrzymującego.

Wypadanie macicy oznacza konieczność ciągłego noszenia pasa podtrzymującego.

Pas podtrzymujący zakładamy w pozycji leżącej, gdyż w tej właśnie pozycji narządy miednicy znajdują się w swojej najbardziej naturalnej pozycji.

Element podtrzymujący ubieramy na bieliznę, a następnie mocujemy.

Mocowanie po bokach odbywa się za pomocą rzep lub przycisków.

Mocowanie w kroczu wykonujemy za pomcą gumek.  Gumki nie powinny być mocowane zbyt mocno, aby nie zaburzyć krążenia krwi w miednicy.

Pas zdejmujemy również w pozycji leżącej. Nie stosujemy pasa podczas snu, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.

Podczas pływania pas mocujący należy nosić pod kostiumem kąpielowym. Każda aktywność fizyczna bez użycia pasa jest zabroniona.

Podczas wizyty w toalecie urządzenie należy zdjąć.

Czas noszenia pasa podtrzymującego.

Czas noszenia pasa podtrzymującego jest ustalany indywidualnie dla każdej pacjentki przez lekarza. Czas noszenia zależy od stanu przesunięcia narządów miednicy w kierunku krocza.

Kiedy interwencja chirurgiczna jest niemożliwa, kobieta, aby poprawić jakość swojego życia, jest zmuszona nosić pas podtrzymujący na stałe.

W pierwszych stadiach choroby czas noszenia pasa wynosi od jednego do dwunastu miesięcy.

Ponadto podczas leczenia należy stosować ćwiczenia gimnastyczne i różnorodne sposoby wzmacniania mięśni.

Konieczne są okresowe wizyty u lekarza w czasie noszenia pasa, w celu określenia efektów jego stosowania. Przy pozytywnych zmianach początkowo wyznaczony okres noszenia może zostać przez lekarza skrócony.

Po zabiegu chirurgicznym urządzenie powinno być przez 5-6 godzin podczas aktywności fizycznej.

Pas podtrzymujący należy zdejmować wieczorem. Nie należy spać w pasie podtrzymującym, chyba, że lekarz zaleci inaczej. W przypadku podrażnienia skóry należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Zasady konserwacji pasa podtrzymującego.

Właściwa pielęgnacja pasa podtrzymującego gwarantuje jego długą żywotność. Opakowanie każdego paska mocującego zawiera informacje na temat właściwej pielęgnacji.

Większość producentów zaleca:

 • pranie w temperaturze wody nieprzekraczającej 40 stopni,
 • czyszczenie za pomocą delikatnych detergentów,
 • zabronione jest gotowanie i wybielanie pasa podtrzymującego,
 • zabronione jest moczenie pasa przez czas nie dłuższy niż 30 minut,
 • zabronione jest wirowanie pasa,
 • pas należy suszyć na stojaku do suszenia,
 • nie wolno prać pasa w pralce automatycznej,
 • prasowanie i czyszczenie chemiczne jest zabronione.

Jeżeli są przestrzegane wszystkie zasady prawidłowej pielęgnacji, żywotność pasa mocującego wynosi co najmniej pięć lat.

W przypadku naruszenia zasad prawidłowej pielęgnacji elastyczność materiału może zostać utracona w pierwszym roku użytkowania.

Pas podtrzymujący jest jednym ze sposobów leczenia wypadania macicy.

Zastosowanie pasa podtrzymującego daje szansę uniknięcia interwencji chirurgicznej. Pas stosowany jest również w profilaktyce poporodowej i w urazach porodowych.

Wśród przeciwwskazań do stosowania pasa podtrzymującego są choroby naczyń miednicy i alergie na materiał z którego wykonany jest pas.