Wszystko, co chciałeś wiedzieć o produktach kompresyjnych, ale wahałeś się zapytać. Ludzie noszą pończochy uciskowe dla komfortu, aby lepiej radzić sobie w sporcie i zapobiegać poważnym schorzeniom.

Zasadniczo poprawiają przepływ krwi. Mogą zmniejszyć ból i obrzęk nóg. Mogą one również obniżyć szanse na uzyskanie zakrzepicy żył głębokich( DVT), rodzaj skrzepu krwi i innych problemów z krążeniem.

Są one dostępne w różnych rozmiarach i mocach, więc ty lub twój lekarz będziesz musiał zdecydować, która opcja będzie najlepsza.

Co To Jest?

Pończochy uciskowe to specjalnie wykonane, dopasowane, rozciągliwe skarpety, które delikatnie ściskają nogę. Stopniowane pończochy uciskowe lub uciskowe są ciaśniejsze wokół kostki i stają się luźniejsze, gdy poruszają się w górę nogi. Tuleje kompresyjne są tylko częścią rury, bez stopy.

Możesz je kupić bez recepty, ale jeśli lekarz je przepisze, twoje ubezpieczenie może pokryć koszty.

Można je kupić w firmach zaopatrzenia medycznego, online i w wielu aptekach. Mogą kosztować od około $10 do nawet $100 za parę, w zależności od tego, jaki masz rodzaj.

Kto Ich Używa?

  • Osoby z zaburzeniami krążenia, takimi jak zakrzepica żył głębokich, żylaki lub cukrzyca
  • Ludzie, którzy właśnie przeszli operację
  • Ci, którzy nie mogą wyjść z łóżka lub mają trudności z poruszaniem nogami
  • Ludzie, którzy stoją cały dzień w pracy
  • Sportowcy
  • Kobiety w ciąży
  • Ludzie, którzy spędzają długie odcinki czasu na samolotach, jak piloci

Co Oni Robią?

Ciśnienie, jakie te pończochy wywierają na nogi, pomaga lepiej pracować naczyniom krwionośnym. Tętnice, które pobierają krew bogatą w tlen do mięśni, mogą się rozluźnić, więc krew płynie swobodnie. Żyły dostają impuls popychając krew z powrotem do serca.

Pończochy uciskowe mogą uchronić twoje nogi przed zmęczeniem i obolałością. Mogą również złagodzić obrzęk stóp i kostek, a także pomóc w zapobieganiu i leczeniu pajączków i żylaków. Mogą one nawet uniemożliwić uczucie oszołomienia lub zawrotów głowy podczas wstawania.

Ponieważ krew się porusza, trudniej jest jej zebrać w żyłach i utworzyć skrzep. Jeśli się uwolni, może podróżować z twoją krwią i utknąć w niebezpiecznym miejscu, jak twoje płuca. Skrzepy również utrudniają przepływ krwi wokół nich, a to może powodować obrzęk, przebarwienia skóry i inne problemy.

Niektórzy sportowcy, w tym biegaczy, koszykarzy i triathlonistów, nosić skarpety kompresyjne i rękawy na nogach i ramionach. Teoria jest taka, że podczas aktywności lepszy przepływ krwi pomoże uzyskać tlen do mięśni, a wsparcie pomoże zapobiec uszkodzeniu tkanek. A potem wzmocnione krążenie krwi i limfy pomoże szybko odzyskać mięśnie. Nie będą tak obolałe i nie będą tak skurcze.

Badania pokazują, że sprzęt ma niewielki lub żaden wpływ na wyniki sportowe, ale niektórzy ludzie przysięgają na to. Może myślenie, że mają przewagę daje im przewagę. Dowody na szybszy powrót do zdrowia są lepsze, ale nie na tyle, aby zrobić różnicę dla weekendowych wojowników.

Jakie Są Ich Rodzaje?

Skarpety i rękawy są w różnych długościach, aby pokryć różne części ciała. W przypadku DVT większość pończoch znajduje się tuż poniżej kolana, ale możesz też uzyskać ud i rajstopy.

Mają również różne poziomy ciśnienia, mierzone w mm Hg. Pończochy powinny czuć się przytulne, ale nie boleśnie ciasne. Łagodna kompresja, z niższymi liczbami, zwykle wystarcza, aby zapewnić Ci komfort na nogach w pracy. Będziesz potrzebował wyższych numerów z mocniejszym dopasowaniem, aby zapobiec zakrzepicy żył głębokich.

Thrombo-embolic deterrent (TED) wąż, lub anty-zatorowe pończochy, są przeznaczone do po zabiegu i gdy trzeba pozostać w łóżku. Jeśli możesz stać i poruszać się, stopniowane pończochy uciskowe są lepsze.

Jeśli potrzebujesz pończoch ze względów medycznych, lekarz zmierzy Twoje nogi i przepisze odpowiednie dla Ciebie.

Jak je nosić?

Wygładzić Pończochy tak, aby leżały płasko na skórze. Unikaj wiązania.

Upewnij się, że nie są zbyt długie. Nie składaj ani nie zwijaj blatów w dół, ponieważ może to sprawić, że będą zbyt ciasne. Może powodować problemy z przepływem krwi lub odciąć krążenie jak opaska uciskowa.

Jeśli lekarz zalecił ci ich noszenie, prawdopodobnie będziesz chciał je nosić przez większość czasu. Ale możesz wziąć je pod prysznic lub wykąpać się. Możesz nosić skarpetki, kapcie i buty nad pończochy uciskowe. Należy skonsultować się z lekarzem, jak często i jak długo należy je stosować.