Złamanie kości jest stanem chorobowym, w którym kość jest pęknięta lub złamana. Jest to przerwa w ciągłości kości. Podczas gdy wiele złamań jest wynikiem uderzenia dużej siły lub stresu, złamania kości mogą również wystąpić z powodu pewnych schorzeń, które osłabiają kości, takich jak osteoporoza.

Złamanie może być całkowite lub częściowe i jest zwykle spowodowane urazem spowodowanym upadkiem, wypadkiem samochodowym lub urazem sportowym. Przerzedzenie kości z powodu osteoporozy u osób starszych może również powodować łamanie kości łatwo. Urazy nadużywania są częstą przyczyną złamań stresowych u sportowców.

Objawy złamania kończyny

Objawy towarzyszące złamaniom są uzależnione od umiejscowienia i rozległości urazu. Złamania kości długich (piszczelowej, udowej, ramiennej) są niebezpieczne i ich rozpoznanie zazwyczaj nie stanowi problemu, choćby ze względu na silny ból odczuwany przez chorego. W przypadku mniejszych złamań symptomy nie zawsze są tak charakterystyczne. Objawy, które powinny skłonić każdą osobę po przebytym urazie kończyny do zasięgnięcia pomocy specjalisty…

 • Silny ból kończyny, który się utrzymuje.
 • Obrzęk wyraźnie widoczny w miejscu urazu.
 • Mrowienie i/lub utrata czucia w kończynie.
 • Zanik tętna poniżej uszkodzonego miejsca.
 • Nienaturalna bladość skóry kończyny lub jej sinienie.
 • Brak możliwości poruszania zranioną nogą/ręką.
 • Zniekształcenie miejsca (w przypadku złamania kończyn).

Rodzaje złamań

 • Proste złamanie: złamane kawałki kości są dobrze wyrównane i stabilne
 • Niestabilne złamanie-fragmenty złamanej kości są niewspółosiowe i przemieszczone
 • Otwarte (złożone) złamanie: ciężkie złamanie, w którym złamane kości wystają przez skórę. Ten rodzaj złamania jest bardziej podatny na infekcje i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
 • Złamanie Greenstick: złamanie unikalne dla dzieci, gdzie jedna strona kości jest złamana, podczas gdy druga jest zgięta

Nasze ciało reaguje na złamanie, chroniąc zraniony obszar skrzepem krwi i kalusami lub tkanką włóknistą. Komórki kostne zaczynają formować się po obu stronach linii złamania. Komórki te rosną względem siebie i ostatecznie zamykają pęknięcie

Terapia Medyczna

Celem wczesnego leczenia złamań jest kontrola krwawienia, zapobieganie urazom niedokrwiennym (śmierć kości) oraz usuwanie źródeł zakażenia, takich jak ciała obce i martwe tkanki. Następnym krokiem jest zmniejszenie złamania i jego utrzymanie. Ważne jest, aby upewnić się, że zaangażowana część ciała wraca do swojej funkcji po wyleczeniu złamania. Aby to osiągnąć, redukcję złamań i unieruchomienie uzyskuje się metodą nieoperacyjną lub chirurgiczną.

Terapia nieoperacyjna (zamknięta) wykorzystuje opatrunki gipsowe i trakcję (trakcję skórną i szkieletową). Odbywa się to w przypadku każdego złamania, które jest przesunięte, skrócone lub kątowane. Szyny i odlewy wykonane są z włókna szklanego lub gipsu paryskiego i służą do unieruchomienia kończyny. Trakcja - metoda ta jest stosowana w przypadku złamań i zwichnięć, które nie mogą być leczone przez odlewanie. Istnieją dwie metody trakcji: trakcja skórna i trakcja szkieletowa. Trakcja skóry polega na przymocowaniu taśm trakcyjnych do skóry segmentu kończyny poniżej złamania. W trakcji szkieletowej pin jest wkładany przez kość i mocowany do lin. Wagi są stosowane, a pacjent jest umieszczony w aparacie trakcyjnym. Metoda ta jest powszechnie stosowana w przypadku złamań kości długich

Terapia chirurgiczna 

Redukcja otwarta i fiksacja wewnętrzna (ORIF) Jest to zabieg chirurgiczny, w którym miejsce złamania jest odsłonięte podczas zmniejszania złamania. Mocowanie wewnętrzne odbywa się za pomocą drutów, płyt, śrub i gwoździ. Mocowanie zewnętrzne Jest to procedura, w której stabilizacja złamania odbywa się poza ciałem za pomocą prętów wkręconych w kość powyżej i poniżej złamania, które wychodzą z ciała i są przymocowane do urządzenia stabilizującego, które można regulować. Pomaga utrzymać długość kości i wyrównanie bez odlewania.

Mocowanie zewnętrzne odbywa się w następujących warunkach:

 • Otwarte złamania z zajęciem tkanek miękkich
 • Oparzenia i urazy tkanek miękkich
 • Złamania miednicy
 • Rozdrobnione (roztrzaskane) i niestabilne złamania
 • Złamania z deficytami kostnymi
 • Zabiegi wydłużające kończyny
 • Złamania z zakażeniem lub nie związkiem (nie goją się)

Rehabilitacja 

Złamania mogą trwać od kilku tygodni do miesięcy, aby całkowicie się wyleczyć. Powinieneś ograniczyć swoje działania nawet po usunięciu odlewu lub klamry, aby kość stała się wystarczająco solidna, aby wytrzymać stres. Programy rehabilitacyjne obejmują ćwiczenia i stopniowy wzrost poziomu aktywności, aż do zakończenia procesu gojenia.