Pończochy uciskowe dzielimy na profilaktyczne i lecznicze. 

Pończochy uciskowe lecznicze mają znaczny wpływ na stan żył. 

Pończochy uciskowe 2 stopnia kompresji wywierają ciśnienie 23-33 mmHg. Noszenie tych produktów musi zlecić lekarz prowadzący.  Lekarz zaleca noszenie pończoch w drugiej klasie kompresji osobom z zakrzepowym zapaleniem żył lub ze średnio zaawansowaną chorobą żylną.

Zadaniem pończoch uciskowych pooperacyjnych jest nie tylko ściśnięcie nogi, ale również wytworzenie takiego ciśnienia w różnych obszarach kończyn, aby nigdzie w całej żyle nie było utrudnionego ruchu krwi. 

Dzięki pończochom uciskowym 2 stopnia wytwarzane jest fizjologiczne ciśnienie, które tworzy prawidłową kompresję na żyłach powierzchownych: na poziomie kostek ucisk jest maksymalny, w dolnej części nogi jest zmniejszony, a w okolicy bioder ucisk jest minimalny. Dzięki takiemu rozkładowi ciśnienia produkty kompresyjne pomagają redystrybuować przepływ krwi do głębszych żył, poprawiając jej odpływ od dołu do góry.

Pończochy uciskowe 2 stopnia kompresji to specjalny rodzaj wyrobów tkanych przeznaczonych do leczenia i zapobiegania patologiom krążenia żylnego i przepływu limfatycznego.

W produkcji stosuje się specjalną technikę tkania, która umożliwia rozłożenie nacisku tkaniny na kończynę. Daje to możliwość regulacji szybkości odpływu krwi lub limfy.

Pończochy uciskowe 2 stopnia dla mężczyzn i kobiet.

Lekarz prowadzący powinien określić poziom kompresji i rodzaj skarpety (otwarta lub zamknięta skarpeta). Jeżeli lekarz prowadzący nie rekomenduje rodzaju skarpet, czy pończoch leczniczych, pacjent może wówczas dobrać je sam. Użytkownicy pończoch kompresyjnych mogą wybierać cienkie pończochy w kolorze cielistym z ażurową gumką lub produkty „zwyczajne”, bez szczególnych upiększeń. 

Pończochy uciskowe męskie 2 stopnia kompresji zasługują na szczególną uwagę.  Producenci kładą nacisk na medyczne zastosowanie produktu, pozbawiając go ażurowej gumy, wzorów i jasnych kolorów, które to cechy nie są ważne dla przedstawicieli silniejszej płci. Wygląd zewnętrzny pończoch to główna różnica między pończochami uciskowymi męskimi a kobiecymi.

Monopończocha uciskowa to produkt medyczny zaprojektowany specjalnie dla mężczyzn z elastycznej dzianiny, która wytwarza rozłożony nacisk na kończyny. Stopień ucisku może być różny, w związku z tym, pończochy uciskowe dzielimy na klasy kompresji. W naszym sklepie znajdziesz monopończochy uciskowe 2 stopnia kompresji.

Monopończocha uciskowa 2 stopnia kompresji dla mężczyzn jest przymocowana do paska za pomocą elastycznej taśmy z zapięciami na rzep. Dzięki takiemu mocowaniu monopończocha uciskowa 2 stopnia męska może być noszona zarówno w przypadku żylaków obustronnych - wtedy kupowana jest para, jak i w przypadku żylaków jednostronnych-wystarczy jedna monopończocha uciskowa 2 stopnia. Dzięki cienkiej strukturze męskie monopończochy są niewidoczne pod ubraniem i nie powodują dyskomfortu.

Efekt terapeutyczny monopończochy wywołuje zewnętrzny nacisk na powierzchowne żyły, który jest wywierany przez pończochy uciskowe. Dzięki temu przyspieszony jest przepływ krwi i zmniejszony obrzęk kończyn.

Jak nosić pończochy uciskowe 2 stopnia

Lekarz prowadzący określa całkowity czas noszenia pończoch uciskowych oraz czas stosowania produktu w ciągu dnia.

Wskazówki ułatwiające proces zakładania pończoch uciskowych. 

1. Dzianinę kompresyjną zakładamy rano, zaraz po przebudzeniu.

Lekarz prowadzący może zalecić ubieranie pończoch uciskowych 2 stopnia, zaraz po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka, lub też, w wręcz przeciwnie, zaleci wstanie, rozciągnięcie mięśni, a dopiero potem zakładanie pończoch uciskowych.

2. Należy zdjąć pierścionki z rąk i szczególnie uważać, gdy się ma długie paznokcie.

Właściwości lecznicze tkaniny, z których są robione pończochy, zmniejszają się  nawet wtedy, gdy jest ona  lekko i niezauważalnie uszkodzona. Najlepiej używać zwykłych rękawic lateksowych do zakładania produktów kompresyjnych. Zminimalizuje to ryzyko uszkodzenia produktu. Dotyczy to zwłaszcza produktów 2 i wyższych klas kompresji. Produkty kompresyjne 2 klasy trudno jest założyć, ale bardzo łatwo jest je rozerwać.

3. Przed założeniem ostrożnie złóż pończochę od góry do skarpety, tak jak w przypadku zwykłych pończoch.

Zablokuj je na palcach i pięcie, a dopiero potem kontynuuj zakładanie. Delikatnie pociągnij pończochę do góry. Musisz pociągnąć silnie (w zależności od gęstości produktu), ale powoli i ostrożnie, aby nie rozerwać. W tym procesie należy wyprostować fałdy, które pojawią się na dolnej części nogi i udzie, w przeciwnym razie, będą ściskać i tak już chore naczynia. Brak fałd pozwoli normalizować krążenie krwi w nogach i poprawi efekt terapeutyczny produktu.

Noszenie pończoch uciskowych 2 stopnia zmniejsza zmęczenie nóg w ciągu dnia, wieczorem zaś nogi nie puchną ani nie bolą. Układ żylny działa prawidłowo, co pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie.