Pacjentom, którzy zostali poddani zabiegom chirurgicznym, często zalecane jest noszenie po zabiegu specjalnych pończoch uciskowych. Pończochy te występują pod różnymi nazwami, mówimy o pończochach przeciwżylakowych, pooperacyjnych, czy szpitalnych. Lekarz prowadzący zaleca noszenie pończoch pooperacyjnych w celu zapobieżenia tworzenia się zakrzepów krwi lub powstawaniu innych powikłań zakrzepowo- zatorowych po zabiegu.

Pończochy uciskowe pooperacyjne to produkt uciskowy, który pozwala przywrócić zaburzone krążenie, zapobiegając jednocześnie tworzeniu się skrzepów krwi i pojawieniu się choroby zakrzepowo-zatorowej.

Głównym zadaniem stosowania pończoch pooperacyjnych po operacji jest zapobieganie tworzenia się skrzepów krwi. 

Wysokie ryzyko zakrzepicy podczas zabiegu chirurgicznego, szerokopasmowego lub małoinwazyjnego, wynika z wielu czynników: 

  • uszkodzenie naczyń krwionośnych, przez co mogą wystąpić krwotoki i krwiaki;
  • agregacją płytek krwi (aktywacja i wiązanie z tworzeniem się zatyczki płytkowej), jako reakcja na uszkodzenie ścian naczyń;
  • zaburzenie mikrokrążenia i odżywiania tkanek z powodu rozwarstwienia kanałów żylnych i naczyń włosowatych;
  • długotrwałe (do kilku miesięcy) ciągłe leżenie w łóżku, w wyniku czego w kończynach dolnych rozwijają się zastoje żylne.

Pończochy uciskowe pooperacyjne uciskają kończynę na całej jej długości, wywierając równomierny nacisk na żyły. Pod wpływem tego ucisku występują następujące pozytywne zmiany w kończynach:

  • zwężenie światła naczyniowego, co powoduje zwiększenie przepływu krwi, zapobiegając zastojom żylnym lub niedożywieniu tkanek miękkich;
  • naczynia kończyny zachowują niezbędny ton fizjologiczny, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo rozwoju żylaków lub zaostrzenia już istniejących żylaków;
  • zmniejsza się ryzyko obrzęku, ponieważ pod ciśnieniem zewnętrznym utrudnione jest przejście płynu do przestrzeni międzykomórkowej.

Stosowanie pończoch uciskowych pooperacyjnych pomaga w mniejszym lub większym stopniu ustabilizować krążenie krwi po zabiegu chirurgicznym, zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi, które mogą być przyczyną pojawienia się choroby zakrzepowo-zatorowej (zablokowanie naczynia), zakrzepicy żył głębokich itp.

Jak działają pończochy uciskowe pooperacyjne.

W większości przypadków jedynym sposobem leczenia żylaków jest operacja (usunięcie uszkodzonych obszarów żył). Stosowanie uciskowych pończoch i rajstop przeciwnowotworowych po operacji jest koniecznym warunkiem szybkiego powrotu do zdrowia po zabiegu.

Pończochy uciskowe zmniejszają obrzęk nóg, a co za tym idzie obniżają odczucia bólowe i zmęczenie.

Pończochy uciskowe pooperacyjne, jako środek zapobiegawczy.

Pończochy uciskowe pooperacyjne  można używać w celach profilaktycznych jako zabezpieczenie przed powstaniem żylaków w przypadku pracy w pozycji stojącej, czy też długotrwałego noszenia obuwia na wysokim obcasie. 

Również w przypadku pracy siedzącej pończochy uciskowe mogą być pomocne w uniknięciu pojawienia się chorób żylnych. 

Jak działają pończochy uciskowe? 

Obrzęki, jakie występują przy małej aktywności mogą zostać zniwelowane za pomocą pończoch uciskowych dzięki utrzymywaniu przez nie prawidłowego rozkładu ciśnienia w kończynach, a tym samym uzyskaniu prawidłowego przepływu krwi.

 Kobiety z nadwagą, u których mogą pojawiać się obrzęki i bolesność nóg również powinny stosować pończochy uciskowe.

 Wskazówki i porady dotyczące wyboru pończoch uciskowych pooperacyjnych.

Mamy dwa rodzaje pończoch uciskowe pooperacyjne: pończochy profilaktyczne (I klasa kompresji) i pończochy lecznicze (II klasa kompresji) Pończochy szpitalne, pooperacyjne w II klasie kompresji dobiera lekarz specjalista. 

Produkty kompresyjne pierwszej klasy mogą być noszone jako zwykłe pończochy. Można założyć je rano do pracy i zdejmować po pracy. 

Pończochy uciskowe drugiej klasy wywierają znaczne ciśnienie na kończynę i są przeznaczone dla osób cierpiących na żylaki bez powikłań, a także dla osób z chorobą powodującą zaburzenia troficzne. O używaniu tej klasy pończoch decyduje lekarz specjalista.