Podkolanówki Uciskowe

Podkolanówki na żylaki - do czego służą i kiedy warto stosować?

Żylakami nazywamy głównie żyły, które mają kręty przebieg i lokalizują się przede wszystkim w obrębie naszych kończyn dolnych. Są one poniekąd następstwem lub po prostu naocznym potwierdzeniem niewydolności żylnej. Można je traktować jako defekt kosmetyczny, ale tak naprawdę stanowią głębszy problem, z którym należy walczyć. Obecnie najlepszą formą terapii są lecznicze podkolanówki uciskowe na żylaki oraz skarpety antyżylakowe.

Zanim jednak przejdziemy do omawiania fenomenu skarpet uciskowych i podkolanówek kompresyjnych na żylaki, zastanówmy się, jakie są objawy żylaków, by móc już przed ich pojawianiem się, działać profilaktycznie – w końcu medyczne podkolanówki uciskowe oraz skarpety kompresyjne w znacznym stopniu również zapobiegają powstawaniu dolegliwości związanych z żylakami. Otóż objawów choroby jest wiele, ale najczęściej możemy podzielić je na dwie fazy. W pierwszej fazie czujemy uczucie zmęczenia oraz obrzęk nóg w okolicach łydek i stóp. Do tego dochodzą problemy z tzw. „ciężkimi nogami” oraz narastającym bólem w ciągu dnia. Objawy czujemy najmocniej wieczorem, kiedy to jesteśmy po całym dniu pracy. Druga faza to z kolei już bardziej zaawansowany problem, ponieważ do objawów z pierwszej fazy należy dołożyć również defekt kosmetyczny, właśnie w postaci powstawania żylaków, przebarwień i owrzodzeń, które niestety bardzo często dopiero wtedy skłaniają nas do wizyty u flebologa. Jest to bardzo złe podejście, ponieważ w tej fazie często sama terapia uciskowa z wykorzystaniem skarpet uciskowych i podkolanówek kompresyjnych damskich, jak i męskich może nie pomóc i konieczny będzie zabieg.

Czytaj więcej

Skarpety na żylaki dla mężczyzn

Zmęczone, ciężkie i często obrzęknięte nogi możemy niestety powoli nazywać chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Tyczy się ona tak samo kobiet, jak i mężczyzn. Siedzący lub stojący tryb pracy, nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizyczne – to są w głównej mierze przyczyny powstawania żylaków, a czasami niestety również zakrzepicy, która może zagrozić już nie tylko naszemu zdrowiu, ale również życiu. 

Na szczęście rozwój medycyny, a głównie jednej z gałęzi, czyli flebologii przyczynił się również do rozwoju terapii kompresyjnej.  Obecnie w specjalistycznych sklepach mamy ogromny asortyment skarpet uciskowych oraz podkolanówek antyżylakowych zarówno damskich, jak i męskich. Co ciekawe, skarpety uciskowe powstały głównie z myślą o mężczyznach, którzy niekomfortowo się czuli, musząc kupować kojarzące się z kobietami antyżylakowe podkolanówki uciskowe. Tak naprawdę jest to jednak ten sam produkt, ale pod bardziej męską nazwą. 

Skarpety uciskowe dla mężczyzn są znane już od wielu lat i z powodzeniem radzą sobie z takimi dolegliwościami jak niewydolność żylna, zapewniając odpowiedni przepływ krwi do kończyn oraz chronią przed innymi problemami krążeniowymi. Podkolanówki antyżylakowe i skarpety uciskowe działają na zasadzie ucisku, który kierowany jest od kostek, aż do góry kończyn. Dzięki temu znacznie poprawia się krążenie krwi, a żyły sprawniej pompują ją do serca. Skarpety uciskowe to fantastyczne rozwiązanie, ale bardzo ważnym elementem jest ich odpowiedni dobór. Przede wszystkim skorzystajmy z porady lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie. Pomoże on nam bowiem wybrać odpowiedni rozmiar podkolanówki uciskowej. Poprzez odpowiednio dobrany rozmiar skarpety rozumiemy m.in. elastyczność oraz klasę ucisku odpowiadającą do naszych potrzeb. 

Podkolanówki na żylaki bez palców

Poza doskonale nam znanymi podkolanówkami uciskowymi na żylaki oraz skarpetami uciskowymi warto podkreślić też rolę skarpet i podkolanówek damskich i męskich bez palców. Skarpety bez palców wybierane są one głównie przez osoby, które mają problemy z potliwością stóp i chcą by kończyna lepiej oddychała. Podobnie jak klasyczne skarpety uciskowe, również i podkolanówki kompresyjne bez palców są zaprojektowane w taki sposób by łagodzić obrzęki, ból, a także uczucie zmęczenia nóg. Zapobiegają one również zakrzepicy, żylakom, a także znacznie poprawiają krążenie krwi. Podkolanówki uciskowe bez palców wybierane są także przez osoby chcące działać profilaktycznie, np. w czasie długich podróży w samochodzie czy samolocie. 

Podkolanówki uciskowe damskie i męskie  wybrane w zaufanym i specjalistycznym sklepie medyczny wykonywane są tylko z elastycznych i najwyższej klasy materiałów. W asortymencie znajdziemy chociażby świetnie oddychające skarpety kompresyjne i podkolanówki uciskowe bawełniane.

Skarpety uciskowe damskie

Niestety coraz więcej kobiet, również i w młodym wieku zaczyna borykać się z problemami żylnymi i zaawansowaną niewydolnością żylną. To z kolei prowadzi do trwałych obrzęków, bólu i nieestetycznych żylaków, które nie tylko wpływają negatywnie na zdrowie kobiet, ale również i na ich komfort psychiczny. Stosowanie damskich skarpet uciskowych czy podkolanówek  kompresyjnych zapobiega powstawaniu niechcianych zmian podskórnych, a ponadto działa profilaktycznie. 

Szczególnie damskie skarpety uciskowe i podkolanówki przeciwżylakowe charakteryzują się subtelnością, modną fakturą i najwyższą jakością wykonania. Produkty Soloventex to innowacyjne skarpety i podkolanówki uciskowe, które wyróżniają się strukturą materiału, fasonem, czy kolorystyką. Dzięki temu płeć piękna może dostosować kolor podkolanówek do stylizacji na każdy dzień, ciesząc się komfortem i kobiecością. 

Pamiętajmy jednak, by przed ostatecznym wyborem uciskowych skarpet damskich czy też kompresyjnych podkolanówek skonsultować się z flebologiem, który pomoże nam dokonać najlepszego wyboru, szczególnie pod względem klasy kompresji. 

Podkolanówki uciskowe w ciąży

Ciąża to trudny okres zarówno dla kobiety, jak i dla jej układu krążeniowego. W tym czasie wiele kobiet narażonych jest na ryzyko zakrzepicy żył czy wystąpienie żylaków. W głównej mierze ma na to wpływ zwiększenie masy działa, szalejące hormony oraz zwiększenie się objętości krwi w organizmie. To właśnie w taki sposób obciążony układ żylny może mieć problemy z prawidłowym odprowadzaniem krwi do kończyn, co może powodować niemiłe konsekwencje.

Jedną z najlepszych metod zarówno profilaktyczną, jak i leczniczą jest terapia kompresyjna za sprawą podkolanówek uciskowych i skarpet przeciwżylakowych. Produkty uciskowe w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko pojawiania się żylaków, a także znacznie zapobiegają rozwojowi zakrzepicy czy niewydolności żylnej. Ponadto dzięki podkolanówkom uciskowym i skarpetom kompresyjnym możemy pozbyć się bólu nóg, uczucia ciężkości kończyn, a także obrzęku kostek i łydek. 

Zaufane i specjalistyczne sklepy medyczne w swoim asortymencie posiadają bardzo duży wybór skarpet kompresyjnych i podkolanówek uciskowych w wielu kolorach, z różnych materiałów oraz o różnym stopniu ucisku.  Dzięki temu każda kobieta w ciąży może wybrać idealny produkt dla siebie. Szczególnie dla kobiet, bardzo ważna jest również estetyka i jakość wykonania, dlatego też producenci aktualnie produkują takie podkolanówki i skarpety uciskowe, które swoim wyglądem i budową niczym nie odbiegają od tradycyjnych podkolanówek, zapewniając kobiecie tym samym komfort użytkowania i wygodę. 

Stopnie ucisku podkolanówek kompresyjnych

Skarpety uciskowe i podkolanówki kompresyjne są bardzo wygodnym i co najważniejsze efektywnym sposobem walki z niewydolnością żylną, a co za tym idzie, z żylakami. Świetnie sprawdzają się również w profilaktyce – zalecane są głównie kobietom w ciąży, osobom pracującym w wysokich temperaturach oraz tym, którzy wiele godzin spędzają w podróży, czy to samochodem, czy to tym bardziej samolotem. 

Pamiętajmy jednak, że zanim wybierzemy skarpety uciskowe czy podkolanówki kompresyjne skontaktujmy się z doświadczonym lekarzem flebologiem, który wykona wszelkie niezbędne badania oraz oceni stan naszego zdrowia. Tym samym będzie mógł dobrać nam właściwą klasę ucisku podkolanówki. W zależności od tego, z jaką siłą wywierany będzie ucisk na kończyny dolne, wyróżniamy produkty kompresyjne profilaktyczne oraz lecznicze. Pierwsze z nich możemy nabyć bez konsultacji z lekarzem, zawsze wtedy, gdy chcemy zadbać o profilaktykę naszego zdrowia. Te drugie z kolei należy koniecznie skonsultować z flebologiem, ponieważ źle dobrane skarpety uciskowe mogą nie tylko nie pomóc, ale nawet zaszkodzić. 

Pierwsza klasa ucisku skarpet kompresyjnych

Podkolanówki uciskowe i skarpety kompresyjne pierwszego stopnia ucisku to podstawowe produkty z kategorii podkolanówek medycznych. Są one swoją drogą produktem kompresyjnym profilaktycznym, który może być wykorzystywany bez konsultacji z lekarzem. Skarpety i podkolanówki, zarówno damskie, jak i męskie w tej klasie posiadają ucisk rzędu 18-23 mmHG. Co za tym idzie, doskonale sprawdzą się w ciąży oraz w początkowym stadium dolegliwości żylnej. Będą także dobrym rozwiązaniem jeśli odczuwamy bóle nóg, obrzęki kończyn i ich zmęczenie. 

Podkolanówki uciskowe i skarpety kompresyjne pierwszej klasy uciskowej dedykowane są kobietom i mężczyznom. W ofercie specjalistycznych sklepów znajdziemy podkolanówki w przeróżnych kolorach, z wielu materiałów oraz faktur. Specjalne dla kobiet, producenci przygotowują podkolanówki i skarpety, które płeć piękna bardzo chętnie zakłada nawet do sukienek.

Druga klasa podkolanówek uciskowych

Podkolanówki uciskowe i skarpety kompresyjne drugiego stopnia ucisku adresowane są głównie do pacjentów, którzy zmagają się już z chorobą układu żylnego, ale stopień zaawansowania nie jest jeszcze najwyższy. Jest to wybór pośredni i najbardziej uniwersalny. Wyróżnia się on uciskiem od 23 do 32 mmHG, ale dedykowany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

Zgodnie z zaleceniami producentów oraz lekarzy, skarpety uciskowe drugiego stopnia przeznaczone są osobom walczącym z żylakami z łagodnym obrzękiem, zakrzepicą żylną, żylakami ciążowymi, zespołem pozakrzepowym, przewlekłą chorobą żylną oraz z obrzękami pourazowymi i pooperacyjnymi. W ofercie specjalistycznych sklepów medycznych znajdziemy damskie i męskie podkolanówki uciskowe w wielu kolorach i z wielu oddychających materiałów, które zapewnią komfort i wygodę noszenia.

Aktywne filtry