Pończochy Uciskowe

Pończochy przeciwżylakowe w walce z niewydolnością żylną

Pończochy antyżylakowe to bez wątpienia niezastąpiona część garderoby każdej kobiety, która boryka się z niewydolnością żylną lub też występuje u niej zagrożenie właśnie tej dolegliwości. Odpowiednio dobrane pończochy uciskowe to również gwarancja nie tylko efektywnego przeciwdziałania i leczenia, ale również swobody, komfortu użytkowania, poczucia wyraźnej ulgi kończyn oraz poczucia kobiecości i elegancji. Wraz z rozwojem medycyny, a konkretnie jednej z gałęzi medycyny, czyli flebologii tworzone pończochy w stu procentach przypominają te klasyczne pończochy, noszone przez eleganckie i stylowe kobiety. Dlatego też jeśli odczuwasz obrzęki, obwód Twoich nóg przybiera niecodzienne rozmiary lub masz już zdiagnozowaną niewydolność żył, to po konsultacji z lekarzem wypróbuj uciskowe pończochy.

Czytaj więcej

Co to są pajączki i jak powstają?

Pajączki są potoczną nazwą teleangiektazji. Jest to zjawisko poszerzenia się naczynek żylnych, które objawia się w postaci tzw. pajączków na nogach. Dochodzi do tego, ponieważ naczynia krwionośne stają się kruche, a następnie pękają tuż pod skórą, co niestety doskonale widać najczęściej na kończynach dolnych kobiet, ale i mężczyzn. Pojawianie się pajączków, a następnie żylaków nie jest bowiem domeną jednej płci i tak samo często spotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Defekt kosmetyczny w postaci fioletowych rozproszonych żył najczęściej jest niestety oznaką pojawiających się problemów żylnych, czyli żylaków. W początkowych fazach lekarz zazwyczaj proponuje leczenie farmakologiczne, które ma za zadanie zmniejszenie przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych, a także polepszenie krążenia w nich. Jeśli jednak nie przynosi ono rezultatu, kolejnym, bardzo skutecznym etapem jest terapia kompresyjna, podczas której stosuje się pończochy kompresyjne przeciwżylakowe. 

Pajączki żylne, jak już pokrótce wspomnieliśmy, powstają na skutek poszerzenie się splotu żylnego, ale również w wyniku poszerzenia się naczyń włosowatych lub tętnic – mowa jest wówczas o teleangiektazji czy wenulektazji. Dlaczego jednak takie zmiany powstają? Otóż jest to skutek nieprawidłowego przepływu krwi z układu powierzchniowego do układu głębokiego. W konsekwencji krew wstecznie przedostaje się ponownie do układu powierzchniowego, rozciągając i przeciążając tym samym naczynia krwionośne. My z kolei możemy czuć wówczas ucisk i uczucie ciężkości nóg, choć w pierwszej fazie rzadko czujemy dodatkowe dolegliwości bólowe. Niemniej jednak, już po takich pierwszych obserwacjach warto profilaktycznie rozpocząć stosowanie pończoch uciskowych przeciwżylakowych, które mogą mieć w perspektywie czasu zbawienne znacznie dla naszego zdrowia, a nawet i życia.

Powodów występowania pajączków żylnych, a następnie żylaków jest bardzo dużo. Jak już wiemy, pajączki naczynkowe są jednym z pierwszych objawów pojawiania się problemów z  niewydolnością żylną, a bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście nadciśnienie żylne. Czym jednak musi być ono generowane. Do głównych czynników, które powodują nieprawidłowości w funkcjonowaniu zastawek żylnych zaliczamy:

    • Czynniki genetyczne,

    • Siedzący tryb pracy,

    • Długotrwałą pozycję stojącą w pracy,

    • Nadwagę czy otyłość,

    • Przebyte operacje nogi/nóg,

    • Długi czas spędzony w wysokiej temperaturze,

    • Okres ciąży,

    • Przyjmowanie niektórych leków, głównie doustnych środków antykoncepcyjnych,

    • Nieprawidłowa dieta.

Jakie mogą być objawy choroby żylnej?

Niestety, z roku na rok coraz więcej osób cierpi na choroby żylne. Powodów takie stanu jest wiele, ale do najczęstszych z nich zaliczamy niewłaściwą dietę oraz siedzący lub stojący tryb pracy, gdzie wiele godzin spędzamy w jednej pozycji. Sprawdźmy więc, w jaki sposób powstają żylaki, by już w początkowej fazie móc rozpocząć walkę z problemem. 

Początek choroby żylnej objawia się najczęściej ciężkością nóg i niewielkimi obrzękami w okolicach kostki, łydki i uda. Takie objawy nasilają się pod koniec dnia, kiedy to kończyny są po dużym wysiłku, z kolei wraz z rozpoczęciem nowego dnia ustępują. Następnie możemy zaobserwować zmiany widoczne pod skórą – poszerzają się drobne oraz większe żyły, a także zaczynają prześwitywać na niebiesko lub bordowo, tworząc twory przypominające pajączki. To powinien być dla nas jasny sygnał, by udać się do lekarza, który rozpozna problem i przeprowadzi skuteczne leczenie. 

W kolejnej fazie bowiem dolegliwości zaczynają narastać i mowa tu także o bólu, a także coraz bardziej widocznych zmianach na naszych kończynach. Obrzęki są coraz częstsze i coraz dłużej się utrzymują, mogą występować także skurcze kończyn dolnych, pulsowanie, swędzenie oraz uczucie ogromnej ciężkości nóg. Osoby w  zaawansowanym stadium, często po zespole pozakrzepowym mogą zaobserwować na swoich łydkach brązowe plamy – jest to wynik nagromadzenie się hemosyderyny, czyli rozkładu hemoglobiny, która wydostała się właśnie na skutek dużego nadciśnienia żylnego. Dalszy postęp choroby to niestety nawracające stany zapalne żył oraz coraz częściej pojawiające się żylaki. Wówczas też jest to ostatni dzwonek, by rozpocząć leczenie terapią uciskową. W tym celu pomogą damskie, ale i męskie uciskowe pończochy przeciwżylakowe, w których możemy dopasować rozmiar do każdej sylwetki i które sprawdzą się w przypadku pacjentów w nawet zaawansowanych stadiach choroby. 

Zalety pończoch uciskowych

Pończochy uciskowe są idealnym rozwiązaniem dla kobiet, ale też i mężczyzn zmagających się z problemami krążenia i żylakami. Ich noszenie nie tylko ma ogromne właściwości lecznicze. Uciskowe pończochy kompresyjne zapobiegają bowiem też rozwijaniu się pajączków, żylaków i innych następstw chorób krążenia w kończynach dolnych. 

Dlatego też pończochy uciskowe przeciwżylakowe są przeznaczone głównie dla osób walczących z niewydolnością żylną oraz tych, którym takie schorzenie zagraża. Opisywane produkty medyczne zalecane są do stosowanie przy obrzękach na nogach, uczuciu ciężkości kończyn oraz ich bólu, a także już przy pojawieniu się tzw. pajączków, a następnie żylaków. Pończochy uciskowe powinny nosić również osoby, które przez dłuższą część dnia przebywają w jednej pozycji (siedzącej lub stojącej) lub też pracują w wysokich temperaturach. Uciskowe pończochy przeciwżylakowe to również doskonały wybór dla kobiet w ciąży oraz dla osób podróżujących w samolocie. W dużym stopniu minimalizują one ryzyko zakrzepicy oraz dyskomfort związany z podróżą samolotem. 

Zalet antyżylakowych pończoch uciskowych jest oczywiście znacznie więcej, ale szczególnie w przypadku kobiet warto zwrócić również uwagę na walory estetyczne. Ogromny rozwój flebologii oraz wyrobów wywodzących się właśnie z tej dziedziny medycyny spowodował, że obecne pończochy uciskowe przeciwżylakowe są wygodne, materiał jest miły w dotyku, a same pończochy uciskowe na żylaki swoim wyglądem i strukturą do złudzenia przypominają klasyczne pończochy, od wieków są w użyciu przez eleganckie kobiety.

Stopnie ucisku pończoch Soloventex

Kompresyjne pończochy uciskowe Soloventex to prosty, nieinwazyjny i co najważniejsze bezpieczny sposób zwalczających dolegliwości związane z niewydolnością żylną. Warto jednak pamiętać, że bardzo ważnym aspektem jest odpowiedni wybór stopnia ucisku uciskowych pończoch przeciwżylakowych. Dzięki temu będziemy mogli jak najbardziej efektywnie złagodzić objawy żylaków oraz zapobiegać ich rozwojowi. Ponadto pamiętajmy o regularnym i prawidłowym noszeniu pończoch uciskowych, a także o wyborze sprawdzonego sklepu, gdzie można kupić pończochy uciskowe na żylaki. 

W zależności od tego, jak duży ucisk wywiera materiał na nasze kończyny, dzielimy pończochy uciskowe przeciwżylakowe na te profilaktyczne oraz lecznicze. Ich zadaniem jest oczywiście wspomaganie żył w odpływie krwi z najniższych odcinków, a także wywieranie odpowiedniego i kontrolowanego ucisku na okolice kostek, łydek i ud. W zależności od stopnia ucisku uciskowych pończoch przeciwżylakowych, będzie on łagodniejszy lub też znacznie mocniejszy – najwyższa stopień jest przewidywany już do indywidualnych przypadków.

Pierwszy stopień ucisku

Pierwszy stopień ucisku przewidywany jest dla kompresyjnych pończoch uciskowych stosowanych u osób, które nie walczą jeszcze z niewydolnością żylną, ale są narażone na powstawanie żylaków, na skutek, chociażby wykonywanej pracy czy skłonności genetycznych do pojawiania się pajączków i wspomnianych żylaków. Takie pończochy uciskowe zalecane są również osobom, które często odbywają długie podróże samochodem, a tym bardziej samolotem, ponieważ znacznie zmniejszają one niebezpieczeństwo pojawiania się obrzęków nóg oraz uczucia ich ciężkości. Pończochy uciskowe pierwszego stopnia oznaczane są siłą ucisku na poziomie 18-23 mmHg.

Drugi stopień ucisku

Kompresyjne pończochy uciskowe przeciwżylakowe drugiego stopnia ucisku to już produkt medyczny i leczniczy, który jest swego rodzaju rozwiązaniem pośrednim. Adresowane są one do kobiet, jak i mężczyzn już z dolegliwościami żylnymi, obrzękami nóg oraz po zabiegach operacyjnych. Pamiętajmy, że wybór damskich i męskich pończoch uciskowych drugiego stopnia musi być już skonsultowany z lekarzem i nie powinniśmy z nich korzystać bez jego wiedzy oraz zaleceń. Pończochy uciskowe przeciwżylakowe drugiego stopnia mają oznaczenie ucisku na poziomie od 23 do 33 mmHg i są w głównej mierze przeznaczone dla osób z żylakami i łagodnymi obrzękami, z żylakami ciążowymi, z powierzchowną, ale i już głęboką zakrzepicą żylną, z przewlekłą niewydolnością żylną, a także dla osób, po przebytych zabiegach, chociażby ablacji termicznej czy skleroterapii. 

Pończochy kompresyjne na co dzień

Pończochy uciskowe przeciwżylakowe damski oraz męskie to jeden z najpopularniejszych i zarazem najlepszych produktów uciskowych, stosowanych przez pacjentów. Choć sama nazwa i skojarzenia sugerują, że są one głównym elementem garderoby kobiet, to w gruncie rzeczy lecznicze pończochy uciskowe bardzo często są stosowane również przez mężczyzn. Nie jest to też żadna ujma, ponieważ dobre sklepy medyczne sprzedają pończochy tzw. unisex, czyli dostosowane do obydwu płci. Użytkowanie pończoch uciskowych na co dzień przynosi bowiem wiele korzyści oraz jest bardzo wygodną i komfortową formą terapii. Odpowiednio dobrane pończochy antyżylakowe działają bardzo pozytywnie na żyły. Poprawiają również przepływ krwi, ale także redukują obrzęki i ból kończyn dolnych.

Pończochy SOLOVENTEX uciskowe męskie

Leczenie kompresyjne żylaków za sprawą pończoch uciskowych jest tak samo często zalecane kobietom, jak i mężczyznom. Niestety, zakup pończoch przeciwyżylakowych w przypadku mężczyzn bywa krępujące lub też utrudnione przez mniejszą gamę asortymentu. W sklepie Soloventex znajdziemy na szczęście wiele modeli pończoch uciskowych, które są przeznaczone do użytku przez mężczyzn. Wiele modeli to także pończochy uciskowe unisex w wielu klasycznych kolorach. Ponadto wszystkie pończochy męskie są klinicznie testowane pod względem ich skuteczności, dlatego też pomogą one każdemu mężczyźnie, który ma objawy dolegliwości żylnych czy też chce przeciwdziałać ich powstawaniu.

Pończochy SOLOVENTEX uciskowe damskie

Kobiety walczące z problemami żylaków bardzo chętnie sięgają po pończochy uciskowe, które są doskonałą formą leczenie kompresyjnego. W sklepie Soloventex otrzymamy pończochy o pierwszym i drugim stopniu ucisku, które swoim wyglądem do złudzenia przypominają klasyczne pończochy samonośne. Piękne wzory, dobrej jakości materiał, wytrzymałość i przede wszystkim efektywność – to właśnie wyróżnia pończochy uciskowe damskie oferowane w sklepie Soloventex. Kierowane są one do wszystkich kobiet, które chcą działać profilaktycznie, ale również do tych, które już zmagają się z żylakami, obrzękami kończyn oraz bólem nóg. 

Pończochy dla ciężarnych

Okres ciąży to dla wielu kobiet trudny czas, ale jeszcze trudniejszy dla naszych żył. Dlatego też warto się dostatecznie przygotować i przeciwdziałać żylakom. Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się damskie pończochy uciskowe dla kobiet w ciąży.  Dlaczego jednak ciąża jest okresem, kiedy to kobiety są bardziej narażone na problemy żylne oraz w jaki sposób produkty przeciwżylakowe w postaci pończoch uciskowych mogą nam pomóc? Jako że w czasie ciąży ciało kobiety się nieco zmienia, po to, by ułatwić rozwijanie się płodu, a następnie poród, to też zmianie ulega poziom hormonów, następuje wzrost masy ciała, oraz co bardzo ważne, zwiększa się objętość krwi w krwiobiegu. To właśnie te zmiany mogą się przyczynić do powstawania żylaków. Pończochy uciskowe mają z kolei za zadanie wspierać kobietę, a dokładnie przeciwdziałać powstawaniu tak przykrych zmian żylnych. Pamiętajmy jednak, by pończochy przeciwżylakowe były wybierane po konsultacji z lekarzem oraz by zostały zakupione tylko w zaufanym sklepie, który posiada w swoim asortymencie produkty medyczne tylko najwyższej jakości. Źle dobrana pończochy uciskowe lub źle wykonane mogą nie tyle nie pomóc, co nawet zaszkodzić.

Pończochy po zabiegu operacyjnym

Jak już doskonale wiemy, pończochy uciskowe są zalecane zarówno w przypadku profilaktyki, jak i leczenia żylaków. To jednak nie wszystkie sytuacje, kiedy warto je stosować. Również po zabiegach operacyjnych, związanych z usuwaniem żylaków warto nosić uciskowe pończochy kompresyjne. Pończochy uciskowe pozwalają bowiem wspomóc naszym żyłom prawidłowo transportować krew w kończynach dolnych. Dzięki temu zapobiegamy nawrotom schorzenia oraz znacznie szybciej możemy dość do pełni sprawności po zabiegu. Co ciekawe, spośród wszystkich wyrobów kompresyjnych dostępnych na rynku (skarpetki, podkolanówki, pończochy i rajstopy), to właśnie pończochy kompresyjne są najczęściej zalecamy przez lekarzy po operacji. Wynika to z faktu, że są one najbardziej wygodne w noszeniu oraz w samej aplikacji, co jest bardzo ważnym aspektem w zaistniałej sytuacji. Dużym plusem jest również ściągacz, który umiejscowiony jest wysoko, w przeciwieństwie do skarpetek czy podkolanówek, dzięki czemu nie podrażniamy wcześniej operowanego obszaru. Na koniec należy wspomnieć o możliwości wyboru mocowania. Kobiety najczęściej decydują się na silikonowy ściągacz z koronką lub ściągacz bez silikonu, ale z kobiecym pasem do mocowania, z kolei panowie wybierają oczywiście ściągacz z silikonem punktowym, który jest najbardziej klasyczną formą.

Profilaktyka choroby żylnej

By nie przechodzić problemów żylnych, należy oczywiście stosować należytą profilaktykę, jednakże nawet w środowisku lekarskim zdania co do jej całkowitej skuteczności są podzielone. Duża część twierdzi bowiem, że niektóre predyspozycje genetycznie nie pozwolą nam na uniknięcie choroby. Dlatego też, jeśli w naszej rodzinie są osoby, które walczą z żylakami, to jak najszybciej powinniśmy skorzystać z porady flebologa. 

I choć nawet jesteśmy w grupie ryzyka, to nie oznacza, że mamy czekać na wyrok – wręcz przeciwnie, powinniśmy przeciwdziałać. Przede wszystkim zacznijmy od stylu życia. Dużo roku, sport (głównie pływanie, gimnastyka, rower) oraz częsta zmiana pozycji w czasie pracy to podstawa. Do tego dołóżmy dietę, która pozwoli utrzymać nam prawidłową masę ciała, a na pewno znacznie oddalimy niebezpieczeństwo związane z problemami żylnymi. 

Na koniec warto wspomnieć o kwestiach nieoczywistych, czyli o odpowiednim ubierze i obuwiu. Unikajmy obcisłych ubrań, które utrudniają swobodny przepływ krwi w naszych żyłach, a także nie przesadzajmy z butami na obcasie.

Aktywne filtry